DĚJ MUZIKÁLU

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla!

I. JEDNÁNÍ – 1989…. (tehdy…)

Už i do středočeského městečka Bičovice dorazil fenomén jménem diskotéka… Místní mládež v „Ráji“, jak je klub mezi místními nazýván, tráví většinu svého volného času. Až na jednoho. Michal Gregor má před maturitou na místním gymnáziu a zanedlouho má s otcem odjet na dva roky do Austrálie. Víc než bezduché trdlování ho baví psát básničky a skládat písničky. Nejlepším kamarádem jsou mu kytara a malý soused Čusbus. Mezi spolužáky je považován za podivína a vlastní několik nelichotivých přezdívek. Jediné, v čem se od svých vrstevníků neliší, je zájem o spolužačku Evu. A právě to se mu stane osudným.

Když ho jednou právě Eva z legrace na diskotéku pozve, Michal se přes počáteční nerozhodnost do Ráje nakonec vypraví. Samozřejmě, spíše než vřelé přijetí sklidí okázalý posměch, zvláště pak od místních frajerů – diskžokejů Toma a Stanleyho. Tom, který zatím získal každou, na kterou si ukázal, projeví zájem i o Evu. Ta ho ale důrazně odmítne a strhne se mezi nimi ostrá hádka. V tu chvíli se dívky zastane Michal a od Toma a Stanleyho, kteří mají pod palcem celou diskotéku, to pořádně schytá a je vyhozen na dlažbu místního náměstíčka.

Spolužákův čin ale Evu zaujme a vyběhne před diskotéku za ním. Po společném rozhovoru zjišťuje, že Michal vlastně není až tak „legrační“ a nabídne mu zašití natržených kalhot. Michalovo nadšení z Evina zájmu pohasne ve chvíli, kdy mu dívka na otázku „proč to vlastně dělá“ odpoví, že je přece její „spolužák ze školy“.

Druhý den se Eva s Michalem sejde, aby mu předala zašité kalhoty. Společná chvíle v dešti pod rozbitým deštníkem má za následek, že přeskočí jiskra. Společný rozhovor pak jen oba utvrdí v přesvědčení, že ten druhý je „ten pravý“. Michal pak doprovází Evu domů. A prožije nejkrásnější noc ve svém životě.

Když k ránu dorazí domů, otec mu oznamuje, že odjezd do Austrálie se koná už za dva dny, nikoli za dva měsíce, jak bylo původně v plánu. Navíc dostává za svůj pozdní příchod pro jistotu „zaracha“.

O sblížení Evy s Michalem se dozvídají Tom a Stanley a rozhodnou se klíčící vztah rozvrátit, protože Eva padla do oka Tomovi. A s pomocí Eviny kamarádky Kájiny, které učaroval druhý z diskžokejů, by to mohlo vyjít…

Naději setkat a rozloučit se s Evou vloží Michal do rukou malého Čusbuse, který má milované dívce předat dopis a kazetu s písničkou, kterou pro ni napsal. Naneštěstí ale u Evina domu narazí Čusbus na Kájinu. Ta ho přesvědčuje, aby dopis předal jí. Čusbus jí po kratším přemlouvání uvěří. Kájina však vzkaz pozmění a Evě vyřídí, že Michal se s ní sejde až druhý den v „Ráji“. Nahrávku s písničkou však předá Stanleymu.

Následující večer se v „Ráji“ koná oslava narození Tomova synovce, kterého „strýček“ v euforii překřtí na „Šoumena“. Dorazí i Kájina s Evou v domnění, že zde má schůzku s Michalem. Ten na ni ale ovšem zatím čeká na lešení u svého domu, jak napsal do svého vzkazu. Eva zanedlouho usoudí, že se Michalovi muselo něco stát a chce odejít. V tu chvíli ovšem přichází Tom s písní, kterou údajně složil a Evě ji věnuje jako omluvu za minule, kdy došlo ke konfliktu a následnému vyhození Michla z diskotéky; – jejím autorem je ve skutečnosti samozřejmě Michal. Je to ona píseň, kterou jí poslal po Čusbusovi! Eva, již notně posilněná alkoholem, však Tomovým lžím podlehne.

Po neúspěšném čekání se po půlnoci Michal rozhodne Evu vyhledat a zůstat s ní v Československu. Doma nechá vzkaz pro otce, a s již sbaleným batohem se vydá do města najít Evu, která nepřišla na schůzku. Hned na rohu u „Ráje“ však zahlédne zdecimovanou Evu v náručí Toma. Zkroušený a zhrzelý se vrací domů, kde už na něho čeká otec – brzo ráno musí vyrazit na nádraží. Michal už jen stihne předat Čusbusovi svoji kytaru a písničky v notovém sešitě se slovy, že on už to nebude nikdy potřebovat. Čusbusovi dojde kolik uhodilo a rozběhne se za Evou. Ta, když zjistí, že Michal skutečně odjíždí, spěchá na nádraží. Její zoufalý výkřik „Michale…!“, který volá za odjíždějícím vlakem, však už oslovený neslyší. Vlak s Michalem míří do úplně jiného světa, než je ten, který nechává za sebou…II. JEDNÁNÍ – 2010… (současnost)

O jednadvacet let později se Michal, nyní úspěšný podnikatel a vdovec, vrací s dospívajícím synem do rodného města. Jeho pobyt v cizině se poněkud protáhl… A za tu dobu se toho v Bičovicích také hodně změnilo:

Zanedlouho po Michalově odjezdu se Eva vdala za Toma a narodila se jim dcera Bára. Manželství jim dlouho nevydrželo. Kájina je provdaná za vysněného Stanleyho, kterého věčně tahá z hospody. Z obou diskžokejů jsou zkrachovanci. Někdejší slavný „Ráj“ vlastní nyní Michalův dávný přítel Čusbus.

Michalův syn Mickey se rozhodne prozkoumat město a narazí přitom na dívku jménem Bára. Jejich rozhovor naruší svým příchodem dívčin bratranec, „drsný“ rocker Šoumen. Ten cizímu mladíkovi nabídne účast v hudební soutěži. Mickey slíbí okouzlující Báře, že tam zazpívá jenom pro ni.

Michal se mezitím vypraví do Ráje, kde se setká jak se starým kamarádem Čusbusem, tak s někdejšími diskžokeji Tomem a Stanleym. Zanedlouho dorazí i Mickey a s otcem se nepohodne kvůli muzice – známému tématu rozhovorů mezi Michalem a jeho otcem před mnoha lety… Michal po odjezdu do Austrálie na muziku zanevřel, syn však zdědil jeho někdejší talent i nadšení. Michal z hospody odejde, ale Mickey se s Čusbusem rozpovídá o hudební soutěži, kam jej pozval Šoumen. Neví co zazpívat, doma hrál jen s kapelou, nemá sólovou píseň. Čusbus mu nabídne starý notový sešit písniček „který se mu tam už dlouho válí“ – ale o jejich skutečném autorovi Mickeymu nic neřekne. Mickey souhlasí s návrhem, že zazpívá některou z Čusbusem nabízených písniček, a to za jeho doprovodu.

Mezitím se Michal setkává s Evou. Jejich rozhovor přeruší příchod Eviny dcery Báry.

Koná se soutěž, kterou Mickey vyhraje s písní, kterou kdysi jeho otec napsal pro Evu. Čusbus jako autora uvede Michala Gregora.

Když Bára dá píseň poslechnout svojí matce – tedy Evě, pohádají se, protože tuhle píseň přece kdysi složil a zpíval Tom právě pro ni, a Mickeyho označí za lháře. Bára se vypraví za Mickeym. Ten jí, k jejímu zklamání, potvrdí, že skutečně není autorem písně. Bára zhrzele odchází.

Zanedlouho se koná oslava 100 let městečka Bičovic. Sem je pozván i Mickey, coby místní vycházející hvězda. Mladík zazpívá novou píseň, tentokrát svoji, jako omluvu Báře.

K pódiu však přiběhne Eva a prohlásí, že píseň, se kterou vyhrál původní soutěž, byla podvod, protože nebyla jeho. Čusbus, který Mickeyho doprovází na druhou kytaru, ale rozhodně prohlásí, že autorem písně je skutečně Michal Gergor – ovšem „starší“. To ale Evu neuklidní – tu píseň přece pro ni složil Tom!

Nakonec s pravdou přijde někdejší kamarádka a posléze intrikánka Kájina a Eva s Michalem se po jednadvaceti letech dozvídají, jak to vlastně tehdy doopravdy bylo…

Minulost se sice vrátit nedá, ale lepší pozdě, nežli nikdy…!


Autoři popisu: ZdivocelaReny - http://www.postavy.cz/svet/deti-raje/